Whatsapp nedir?

Whatsapp telefon listemizdeki kişilerle anlık olarak iletişim kurabileceğimiz bir telefon uygulamasıdır. 2010 yılında yayınlanan uygulamanın popülaritesi çok kısa sürede arttı. İletişim için çok faydalı bir uygulama olduğu herkes tarafından kabul edilen Whatsapp, Facebook tarafından satın alındı. Zuckerberg bir açıklamasında 1 milyar kişiden fazla kullanıcısı olduğunu belirtmişti.

Whatsapp üzerinden listemizdeki kişilere anlık mesajlar, sınırı olmayan ses kayıtları, videolar ve dosya yollamamız mümkündür. Whatsapp uygulaması platformlar arasında sıkıntısız olarak kullanılabilir. Ayrıca Whatsapp Web üzerinden bilgisayar ile de kullanılabilir.

Whatsapp Messenger uygulamasını diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise arkadaş ekleme gibi özelliklerinin olmamasıdır. Whatsapp sadece telefon listemizde olan kişilerle iletişim kurmamızı sağlar. Yolladığınız mesajı karşının anında görme zorunluluğu da yok. İstediği zaman bakabilir, mesajların anında silinme gibi sorunları da yok.

Whatsapp, Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia gibi platformlarda kullanılabilir. Uygulama yapımcılarının en çok dikkat ettikleri ise güvenlik konusudur. Son güncelleme ise artık mesajlar uçtan uca şifrelenerek başkalarının görmesi engellenmektedir. Ayrıca kısa zaman önce uygulamanın kaynakları denetlenerek güvenlik kontrolünden geçmiştir.

Whatsapp silindiğinde veya telefon fabrika ayarlarına döndüğünde uygulamayı yeniden yüklerseniz eski bilgilerinizi depoladığı için veri kaybetmeden iletişime devam edebilirsiniz. Her işletim sistemi için geri yükleme farklıdır. Fakat yükleme gerçekleştirirken eğer yedeğiniz varsa bunu tekrar yüklemek istediğinizi telefonunuz soracaktır.

Whatsapp en büyük darbeyi SMS şirketlerine vurmuş gözüküyor. Yapılan bir araştırmaya göre SMS şirketleri Whatsapp çıktıktan sonra toplamda 13.9 milyar dolar zarar görmüştür. Bunu doğrulayan bir madde ise iPhone ve Android işletim sistemlerinde en çok indirilen uygulamalardan birisidir.

Whatsapp kullanmak için basit şartlar vardır. Uygulama internet üzerinden çalışmaktadır. Yani kablolu veya kablosuz bir ağa bağlanmış olmalısınız. Whatsapp üzerinden mesaj yollayacağınız kişinin de bu uygulamayı kullanıyor olması gerekiyor.

Whatsapp uygulamasının yeni özellikleri arasında dosya yollamanın yanı sıra artık konum bildirme özelliği de bulunuyor. Yani artık yerinizi tarif etmenin yanı sıra “konum paylaş” özelliği ile istediğiniz kişiye yerinizi bildirebilirsiniz. Whatsapp konum bildirme özelliği Google Maps üzerinden kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp Masaüstü Uygulaması